Блог Бакалница

Сланината на Гаврилоски ѝ донесе на Македонија уште едно злато

Сланинијадата во Качарево (Панчево, Република Србија) има статус на светска гастрономска манифестација затоа што на неа својата сланина ја изложуваат производители од сите краеви на светот.

Сланинијадата во Качарево (Панчево, Република Србија) има статус на светска гастрономска манифестација затоа што на неа својата сланина ја изложуваат производители од сите краеви на светот. Така посетителите можат да пробаат сланина од Кина, Франција, Германија, Америка, Португалија, Романија, како ...
Прочитај повеќе......

Семејството Стојчески со своите производи од тартуфи „слета“ во Слоу фуд салонот

Од обичен муабет со еден пријател, до куќа секојдневно исполнета со мирисот на тартуфите, а со време и со сѐ поголем број вкусни производи со тартуфи, Сашо Стојчески го најде својот нов животен повик - собирач на тартуфи

Вчера, во „Александар Палас“, на Салонот на Слоу фуд, сретнавме голем број познајници и производители на преубави домашни производи, а меѓу нив, како нови членови на големото семејство на „Слоу фуд“ и семејството Стојчески.Сашо Стојчески кој од обичен муабет со еден пријател, сосема случајно трна ...
Прочитај повеќе......

Еј, ајде да пробаме да правиме сирење

Со Игор Поповски зборувавме откако на вчерашната дегустација во рамки на конференцијата „Биодиверзитет на млекото“ во Скопје, ги пробавме неговите производи.

Мммм, што е ова, наше е? Тоа е познатото прашање кое го изговараме, сѐ уште со изнанадување, секогаш кога ќе вкусиме некое добро сирење.Изгледа како уште да немаме доволно доверба во нашите производители, во тоа дека тие можат и знааат како да направат добри сирења кои конечно и не личат на некои ...
Прочитај повеќе......

Страшко Милошевски: ем актер, ем гурман, ем производител, ем планинар…

Овој познат пробиштипски актер, работната кариера ја почнал како рудар, потоа се пробал и се пробил како актер-аматер, а откако дипломирал на Драмската академија во Скопје, и како професионален актер чиј фах е поетскиот театар. Kога станува збор за гурманлук, вреди да се споменат неговите производи: оцет од диви јаболка и модри сливи и слаткото од лути пиперки, познато како „Ем луто, ем слатко“.

На патувањето кон Торино, Италија, на најголемиот меѓународен саем за храна – Тера Мадре Салон дел Густо, во полниот автобус со македонската делегација составена од активисти и членови на Слоу фуд, но и производители, готвачи и студенти, вниманието ми го привлече еден господин со елегантна бела ...
Прочитај повеќе......

Навечер кога бериме грозје, ловиме и ѕвезди

Со ноќната берба на Темјаниката наменета за нивната „Темјаника Стелар“, викендов што измина, винаријата „Ерос“ ја започна бербата на грозјето од реколтата 2020. Нивната филозофија за преточување на ѕвездите во шишињата вино е пионерски чекор кај нас.

Производството на вино е вистинска уметност, креативен процес во кој винарот ги вклучува своите визии, знаење и искуства во производството и во презентацијата на приказната која сака да ја пренеси преку виното. Пред се треба да се има љубов и почит кон виновата лоза и природата, за да може винската ...
Прочитај повеќе......

Вински приказни од првиот „Боемски вински салон“

Откако постои векот и светот постои грозјето и виното. Македонија има одлично поднебје за производство на најразлични квалитетни вина. Тоа докажува дека на овие простори се негува и винската култура. Дека постои винска култура на овие простори потврдија производители на вино од целата држава кои ги изложија своите производи на првиот „Боемски вински салон“.

Народниот театар Битола беше местото каде се одржа овој не секојдневен настан во Битола. Посетителите имаа можност да дегустираат од производите на повеќе винарии што произведуваат вино на традиционален начин по семејните рецепти што се пренесуваат од генерација на генерација. Секоја од присутните ...
Прочитај повеќе......