Ладно цедено масло од бело афионово семе

Ладно цедено масло од бело афионово семе или шарлаган е 100 % македонски производ.

Струмичко-радовишката котлина е идеална за афионот и токму затоа семето со своите карактеристики е број 1 во светот. Со нова технологија , по пат на ладно еструдирање добиен е е врвен и уникатен производ. Вака добиеното ладно цедено масло од бел афион може да се користи за кулинарски и фармацевтски цели.

Цена: 3150.0 мкд

Опис на производот:

Одлично оди во комбинација со тестенини, компири, десерти и овошје, а и во салати.

Во исхраната, маслото од афион ги релаксира мускулите, ги зајакнува нервите, ја ублажува болката, ја зголемува концентрацијата и го зајакнува одбранбениот механизам на телото.

Можеме да се користи за елиминирање на несоницата - со консумирање лажичка масло од афион пред спиење, а помага и кај пациенти со астма и оние кои страдаат од хронична кашлица.

Исто така се користи за лекување на стомачни тегоби, додека последните истражувања покажуваат дека го забавува растот на туморот и бидејќи е богат со витамин Е, калциум и јаглехидрати, одличен е во исхраната на спортистите како извор на енергија.

Спортистите често консумираат мешавина од афион и мед за да ја зголемат физичката сила и наместо семиња, понекогаш е попрактично да се користи афионско масло.

Иако афионот како растение содржи опиум, во ладно цеденото масло од афион нема наркотични својства.

Маслото од афион помага во развојот и заштитата на коските.

Поради термичкиот ефект, маслото од афион е многу популарно кај луѓе со слаба циркулација, синдром на настинки и реума.

Загревањето на маслото предизвикува влошување на активните состојки, поради што маслото од афион не е погодно за печење и пржење.


Пакување: стаклено шише 500 милитри
Производител: Био Оил Радишани, Скопје

Контактирајте нѐ

Е-продавница каде што на едно место можете да најдете млечни и месни производи, вина и деликатеси произведени на традиционален начин во домашни услови од мали домашни производители.

Телефон:

+389 75 457 790

Loading
Вашата порака е успешно испратена. Ви благодариме!